Ciąża kozy

Młode kozy do rozrodu dopuszcza się w wieku około 7-8 miesięcy. Ale to nie jest warunek ostateczny. Minimalna masa ciała zdrowego i gotowego zwierzęcia powinna wynosić około 3/4 masy kozy dorosłej. U nas młodzieży spotkały kawalera Czesława mając 1.5 roku i czekamy na rezultat.

🤭Aktywność płciową u kóz w większości warunków (w tym i naturalnie hodowanych) zauważa się od sierpnia do listopada. Roboczo nazywamy ten czas stanówką, od określenia aktywności kozła-capa. Oj, kozioł potrafi w tym czasie “pięknie” pachnieć oraz odpowiednio umorusa się dla swoich panien.

🐐 Ruja u kozy trwa 1-3 dni, średnio 36h. Następna występuje z reguły po 3 tygodniach. Krycie kozy trzeba przeprowadzić w ciągu 15-20 godzin od wystąpienia objawów rui.

😘 Indywidualne krycie, tak jak u nas, czyli 1 kozioł na stado kóz. Cap może pokryć do 150 kóz w stadzie, co daje 4-5 skoków na dobę. W dobrych hodowlach, indywidualne krycie przyjmuje się do poziomu maksymalnie 70 kóz. Ważne jest zapisanie daty wejścia capa do stada.

🥚 Ciąża u kozy trwa przeciętnie 150 dni. U nas plus tydzień od wejścia kozła do stada.Jeśli kozy są dojone i same nie utraciły mleka, to trzeba je zasuszyć na około minimum 2 miesiące przed planowanym porodem. To ważne, aby w wymionach nazbierała się siara dla koźląt. Czekam. Nie doję.Odliczam.To będzie 4 raz, a stres coraz większy. #kozy#ciąża#cap#kozioł#stanówka#ruja#krycie#wiekkozy#stado#bzykanko#oczekuję

Tagged , , , , , ,

2 thoughts on “Ciąża kozy

  1. Dzień dobry, jeśli ktoś chce hodować kozyi pozyskiwać z nich mleko, a jednocześnie utrzymywać w muarę stałą wielkość stada to część młodych jest przeznaczana na mięso? Pytanie dla hodowców być może infantylne, ale nurtuje mnie to, a niestety nie znam żadnych hodowców

    1. Tak, na sprzedaż lub na mięso.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *