Aby ziemia wydała plon

Aby ziemia wydała plon, musi odpocząć. Zgodnie z tradycją, rolnik zaprzestaje uprawy w Adwencie. Wszystkie zabiegi, jakie należy wykonać na zimę – trzeba zdążyć zrobić do grudnia. Kopanie, oranie, bronowanie i inne wzruszanie gleby w tym czasie naraża na śmierć z zimna wiele organizmów. Dodatkowo pozbawia ziemię wilgoci, o którą tak trudno przy obecnym klimacie.Zima.

O białym puchu, mrozie i bajkowych widokach mówi coraz częściej wiele osób prowadzących wioskowy tryb życia.W tym roku staję okoniem i wcale zimy nie chcę. Tak prosto, egoistycznie. A wszystko przez to, że wciąż walczymy z dachem, oborą i budowami/remontami. Śnieg jest potrzebny. Chroni przed zbyt dużym przemrożeniem. W Polsce wyróżnia się 4 podstawowe strefy przemarzania gruntu. My jesteśmy na końcu strefy nr 2. Oznacza to, że ziemia może zmarznąć aż 1m w głąb. 100cm. Śnieg chroni rośliny wieloletnie. Lawenda wręcz potrzebuje śniegu na naszych mazurskich terenach, aby zdrowo przezimować. Silne, zimowe zachodnie wiatry potrafią narobić szkód nie tylko swoją siłą, ale też niesionym odczuwalnym chłodem.

Śnieg jest potrzebny, aby dobrze nawadniać glebę na przedwiośniu. Aby uzupełnić wody gruntowe. Żeby wiosenne zabiegi na polach jeszcze bardziej nie wysuszały. U @ekologicznyporadnikksiezycowy czytam, że grudniowy miesiąc uczył uważności i cierpliwego słuchania domowników, przy trzaskającym w piecu ogniu.

A jak jest u Ciebie? Lubisz grudzień? Lubisz śnieg? Zdążyłeś ze wszystkimi ogrodowymi pracami? #grudzień#ogrodnictwo#wieś#tradycja#plony#gleba#przemarzanie#śnieg#pole#dom#ogień#piec#ogniskodomowe#odpoczynek#nocprzybywa

Tagged , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *