Ciąża kozy

Młode kozy do rozrodu dopuszcza się w wieku około 7-8 miesięcy. Ale to nie jest warunek ostateczny. Minimalna masa ciała zdrowego i gotowego zwierzęcia powinna wynosić około 3/4 masy kozy dorosłej. U nas młodzieży spotkały kawalera Czesława mając 1.5 roku i czekamy na rezultat.

🤭Aktywność płciową u kóz w większości warunków (w tym i naturalnie hodowanych) zauważa się od sierpnia do listopada. Roboczo nazywamy ten czas stanówką, od określenia aktywności kozła-capa. Oj, kozioł potrafi w tym czasie „pięknie” pachnieć oraz odpowiednio umorusa się dla swoich panien.

🐐 Ruja u kozy trwa 1-3 dni, średnio 36h. Następna występuje z reguły po 3 tygodniach. Krycie kozy trzeba przeprowadzić w ciągu 15-20 godzin od wystąpienia objawów rui.

😘 Indywidualne krycie, tak jak u nas, czyli 1 kozioł na stado kóz. Cap może pokryć do 150 kóz w stadzie, co daje 4-5 skoków na dobę. W dobrych hodowlach, indywidualne krycie przyjmuje się do poziomu maksymalnie 70 kóz. Ważne jest zapisanie daty wejścia capa do stada.

🥚 Ciąża u kozy trwa przeciętnie 150 dni. U nas plus tydzień od wejścia kozła do stada.Jeśli kozy są dojone i same nie utraciły mleka, to trzeba je zasuszyć na około minimum 2 miesiące przed planowanym porodem. To ważne, aby w wymionach nazbierała się siara dla koźląt. Czekam. Nie doję.Odliczam.To będzie 4 raz, a stres coraz większy. #kozy#ciąża#cap#kozioł#stanówka#ruja#krycie#wiekkozy#stado#bzykanko#oczekuję

Tagged , , , , , ,

4 thoughts on “Ciąża kozy

  1. Dzień dobry, jeśli ktoś chce hodować kozyi pozyskiwać z nich mleko, a jednocześnie utrzymywać w muarę stałą wielkość stada to część młodych jest przeznaczana na mięso? Pytanie dla hodowców być może infantylne, ale nurtuje mnie to, a niestety nie znam żadnych hodowców

    1. Tak, na sprzedaż lub na mięso.

  2. U znajomego kozica miała małe jedno później ono umarło po godzinie.Byla dojona.po 5 miesiącach znajomy zapuścił daje coraz mniej mleka.Czy będzie mogła kiedyś być kotna jeszcze.

    1. Tak, jeśli koza powtórzy jesienią ruję, to owszem. Upadek noworodka nie wpływa bezpośrednio na płodność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *