Czy jesteś ekologiczny?

Ile kosztuje środowisko? Czy mógłbyś powiedzieć, że jesteś ekologiczny?

Gdy oglądam i podczytuję artykuły o ekologii, opakowaniach, marnotrawieniu, o tym jak dana osoba, grupa osób nagłaśnia: oszczędzaj, nie marnuj, bądź eko! Wtedy pojawia się we mnie pytanie: a w jaki sposób Ty żyjesz? Ale tak prawdziwie? Nie na facebooku czy instagramie. Czy te treści, które sprzedajesz, są autentyczne i szczere?

Myślę też wtedy o sobie, czy ja jestem szczera i autentyczna. Mam w domu plastik. Chodzę do sklepu z lnianą torbą, jedna z nich ma nawet tęczę 😂🤣😱

Kupuję w dyskoncie, bo dla mnie ważne też jest oszczędzanie, a przy tej ilości osób w domu robi różnicę ta sama kostka masła tańsza o 2-3zł jak w delikatesach. Mam pralkę, która przecież jest na prąd, wodę i piorę normalnym proszkiem. No, może nie normalnym, bo w kapsułce. Myję naczynia ręcznie, płynem, nie mam zmywarki, nie używam miski i nie składuję, bo gospodyni domu ma inne zasady (nic nie może poczekać w zlewie). Mam kuchnię gazowo-elektryczną, 40letnie szafki, pewnie mało ekonomiczną lodówkę. Wiele sprzętów ma swój wiek.

Do czego zmierzam? A do tego, że w tym pędzie bycia takim super-człowiekiem (ciśnie mi się inne słowo) i lansowaniem tego w social mediach, gdzieś jest fałsz, brak przemyślenia, niewiedza, płytkość.

Ok, róbmy robotę, żeby mniej zanieczyszczać, wyrzucać, marnować. Ale poszerzmy horyzont działania i dowiedzmy się, gdzie generuje się najwięcej śmieci, skąd one pochodzą i jak się z tym walczy, oraz czy mamy na to bezpośredni lub pośredni wpływ.

Przemysł generuje największe zanieczyszczenie. Z czego i w jaki sposób budowane są nasze domy, co potrzeba, żeby powstały? Co potrzeba, żeby powstał samochód? Meble? Wyposażenie rtv i agd? Farby? Podłogi? Cały industrializm… popatrzcie, jak wyglądają miasta krajów wysokorozwiniętych i ich wsie. Generują mega dużo śmieci. To konsumpcjonizm to generuje. Chęć zdobywania pieniędzy. Chęć wygodnego życia.

A czy Ty zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to jest zrobione, co masz w domu? Wiesz, że energii elektrycznej się nie magazynuje z wielkich sieci i szkodliwa jest ta godzina bez światła? Że to nie od tej strony należy podchodzić do świata? Czy wiesz, że opakowanie eko to spełnianie trendu mody i podwyższenie sprzedaży, a nie dbałość o środowisko?

Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *