Ile zjadasz nabiału?

Polak wypija i zjada około 225 litrów mleka rocznie. To około 82kg nabiału na osobę. Samego mleka wypada około 35 litrów rocznie na osobę.

🥛Ilość spożywanej śmietany, to 4.2 litra na rok, a średni poziom spożycia twarogu niezmiennie od wielu lat utrzymuje się na poziomie 5kg.

🧀W gospodarstwach domowych rośnie spożycie serów dojrzewający i topionych. Bogatsze domy statystycznie wykazują roczne spożycie na poziomie 6.5kg na osobę.

🍶Masło to 3kg rocznie na osobę. Produkt ten charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem spożycia w zależności od dochodu. W najbogatszych domach masło było aż o 140% częściej jedzone, jak w domach biedniejszych. Wg statystyk można wywnioskować, że w domach o niższych dochodach jest większy udział tłuszczy roślinnych.

💰Ceny detaliczne nabiału notują relatywnie powolny wzrost, w porównaniu do innej żywności.

💡 UE jest największym na świecie producentem sera, odtłuszczonego mleka w proszku oraz serwatki.Wg danych za 2017 rok, Polska była 5 producentem mleka w UE. To również 5 miejsce jako producent masła i serów. Na 4 miejscu uplasowaliśmy się z odtłuszczonym mlekiem w proszku.Wiosną 2020 roku w Polsce odnotowano wzrost spożycia mleka UHT, które posiada termin przydatności 6 miesięcy.

A Ty, jaki nabiał spożywasz?

#mleko#nabiał#ser#twaróg#masło#śmietana#statystyki#gus#pkobp#eurostat#polska#europa#ue#świat#wzrostcen#badania#uht#pasteryzacja#seryrzemieślnicze#przemysł

Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *