Jajko czy kura?

Jajka. Kolejny temat rzeka, szczególnie przed świętami wielkanocnymi. Gdzie kupujecie? Na targu, od babuleńki, od rolnika, ze sklepu? Patrzycie na oznaczenia? Pytacie, czym są karmione?

Przez 5 lat byłam wierna jednemu panu, który przywoził na rynek jaja, ziemniaki i czasem krowie mleko. Jak to bywa, nawiązuje się więź i dowiadywałam się nie tylko o to, ile ma kurek i jakiej rasy, ale co słychać u dzieci, rodziny. Przyszedł czas, kiedy zabraliśmy się sami za hodowlę. Niby prosta sprawa, bo u mamy też są, biegają, dziobią to tu, to tam i niosą jajka. To myślałam, że u nas też tak będzie, w końcu przestrzeń jest. Wpierw stanął kurnik. Potem kurki przyjechały – malutkie, ciupeńkie, ledwo z kurczaczka wyrośnięte. Miały zacząć się nieść za 6-8tygodni. Sąsiadki podpowiadały, by kupić paszę dla niosek, bo na samych ziarkach i z wybiegu nic nie będzie. Pojechałam do centrali, zakupiłam i z podekscytowania nie przeczytałam, co i jak… złapałam się później za głowę, co w tej paszy jest. Kac moralny, ból głowy i kolejna wyprawa do centrali, by zamienić jedzenie na ekologiczne, bez gmo. Różnica na worku jakieś 5zł. Czyste sumienie, że nasze kokoszki mają i wolny wybieg, i dobrą paszę. To, że zaczęły się nieść solidnie za ponad 4 miesiące, to inna sprawa. W tym czasie zbieraliśmy pojedyncze jaja jak skarb, podbierając też od mamy. Kury musiały dorosnąć. Niosły się bardzo dobrze całą zimę.

A co z przekonaniem, że bez paszy dla niosek nieść się nie będą? Będą, ale słabiej, po swojemu. Bo kury już też genetycznie modyfikują. A te jajeczka z ryneczku to nie każde i nie wszystkie takie cudne. Nie każdy bawi się w ziarenka, w ekologię… sypią, z pszenicą pryskaną i soją czy kukurydzą gmo. Więc po co ten wolny wybieg? Jakie jajko jest prawdziwe? Gdzie są czasy kogla-mogla? Czy 1zł za takie jajko to dużo?

#jajka#jajo#jajko#egg#wielkanoc#gmo#eko#wolnywybieg#cobyłopierwsze#jajkoczykura#kwoka#kokoszka#wieś#zdroważywność#rolnictwo#ptaki

Tagged , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *