Jak to jest Zrobione?

Wiecie co? Drażnią mnie pewne wpisy i porównania. Oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania i stylu życia, ale nie muszę się z tym zgadzać. Mój punkt widzenia:
Ruch #eko jest w modzie, tak jak #zerowaste

Coraz więcej pojawia się wpisów sponsorowanych z opisami, jak razem z eko i super woreczków, fajnie jest być wege i karą boską jest jedzenie mięsa. Bo wtedy jest się przeciwnikiem dbania o przyrodę i środowisko. Liczby, statystyka i wybiórcze porównania, jakie hodowle są złe. Plus zdjęcia idealnych warzyw.

Nie ma czegoś takiego w dzisiejszych czasach, jak ekologia w rolnictwie, która nie wpływa na środowisko, a można te produkty kupić w super hiper dyskontach za cenę poniżej skupu.

Rolnictwo to przemysł. Hektary upraw w monokulturze, upraw wielkopowierzchniowych. Nie wierzycie? Bo sąsiad nie pryska? Bo my nie pryskamy? To zadzwońcie do jednostek certyfikujących i zapytajcie, jakie są wytyczne odnośnie ekologicznej pasieki. W promieniu 3km nie może być żadnych wielkopowierzchniowych upraw. Dziś to prawie niewykonalne. Zboża są pryskane 3-4krotnie, rośliny na paszę też. Coraz mniej zwierząt na wolnym wybiegu, bo przepisy i kontrole rzucają kłody pod nogi. Brak rąk do pracy. Łatwiej trzymać w zamkniętym pomieszczeniu. Nie ma szkód. Uprawy tunelowe wchodzą w nowe technologie hydrofoniczne, ponieważ nikt nie będzie co 4lata latał i przedstawiał konstrukcji. A rośliny muszą na czymś rosnąć. Obornik? Nie każdy, co ma zwierzęta, uprawia warzywa i owoce. Sprzedaż obornika też się nie opłaca, bo przepisy… Wszędzie sypie się tony nawozów, pod zasiewy i w trakcie wzrostu. Jałowimy ziemię, wycinamy lasy pod uprawy, stawiamy hektary szklarni, aby jeść sezonowe dobra poza sezonem. Nie liczycie opału i ile trzeba węgla, gazu, wody, aby tunele mogły zarobić na siebie, na te warzywa, co się w nich pojawią.

Krowy się tłoczą? O tonach wyrzucanego zboża i upraw jadalnych nikt nie mówi. O marnotrawieniu na poziomie produkcji. O kosztach ziemi, środków ochrony roślin i leków dla roślin. Do tego tacy nawołujący są tak eko i chronią środowisko, że chwalą się kosmetykami, jakie kupują (wcale nie eko i w plastikowych opakowaniach). Gadżetami niby ekologicznymi.

Zastanawialiście się w ogóle jak to jest robione, produkowane?

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *