Moja Ekologia w rolnictwie

Czym jest dla Was ekologia w rolnictwie? Co oznacza gospodarstwo ekologiczne, ekologiczne warzywa, owoce, produkty?

Dla mnie kiedyś znaczyło m.in. „nie pryskać”. Od małego dziadek i mama uczyli mnie szacunku do ziemi. Jako dziecko chodziłam pomagać w sadzeniu, sianiu, pieleniu. Pamiętam jak dziś, kiedy bandą dzieciaków biegaliśmy pośród pól, gdzie kobiety w chustkach na głowie redliły motykami ziemniaki. Albo zbieraliśmy truskawki. Lub pomagaliśmy w sianokosach czy żniwach, bawiąc się i układając prostokątne snopki w wysokie stogi. Traktor to była maszyna do zadań specjalnych i każdy chciał nim pojeździć. Krowy pasły się na łąkach i trzeba było uważać, gdzie się biega. Dookoła były drzewa, na miedzach rosły wierzby.

Dziś eko gospodarze muszą spełnić wiele wymogów, procedur, papierologii i prowadzić dokładną dokumentację. Stąd frustracja, kiedy ktoś nazywa swoje produkty eko, ale nie ma certyfikatu. Bo skąd mamy pewność, że pani X czy pan Y nie stosuje zakazanych nawozów, oprysków i działa zgodnie z procedurami? Że karmi te swoje kurki karmą bez gmo?

Spotkałam się z praktykami, że ludzie kupują w hurtowni to, co sprzedają na rynku, mówiąc że to ich. Słyszałam, jak ekologicznie nie pryskają, ale podlewają ludzkim szambem, bo ciężko zapłacić za wywóz. Jak myją warzywa w wybielaczu z chlorem, żeby ładnie wyglądały. Jak kupują jajka w sklepie i sprzedają jako swoje za dwukrotnie wyższą cenę. Klient powie: po co mi certyfikat? I kupi taniej, bo uwierzy na słowo. A my płacimy za ten certyfikat. Żeby była 100% pewność, że wszystkie zabiegi stosowane w gospodarstwie są ekologiczne. Ważne jest dla Was bardziej, czy moja eko marchew pakowana jest w pomarańczowy worek siatkowy, tak jak i siano z mojej łąki, czy że nie była sypana żadnym sztucznym nawozem ani ludzkim, że umyta tylko wodą i podlewana wodą, ręcznie pielona.

Czy wolisz czyściuteńką i ze skrzynki, ale nie wiesz, że była z hurtowni? O co chodzi w tej całej ekologii? A co z pochodzeniem eko produktów? Czy patrzycie, skąd pochodzą, czy tylko kupujecie eko bio, bo mają eko opakowanie?

#ekologia#ekologicznewarzywa#kupujcopolskie#gospodarstwo#świadomość#certyfikat#bio#eko#organic#kupujzPolski#rolnictwo#wieś

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *