Wydaje nam się, że natura szaleje. Od jednych naukowców słyszymy, że to nic nowego i na przestrzeni wieków proces ocieplania to norma i pojawia się cyklicznie. Stąd wcześniej brały się ocieplenia i zlodowacenia, znów ocieplenia klimatu. Z drugiej strony degradujemy świat, w którym żyjemy i przyspieszamy naturalne procesy. Nasilamy je i tempo zmian bywa zastraszające.
Pszczoły nie śpią. Na drzewach pojawiają się zielone pąki. Ptaki migrują coraz później. A my? Często na fali emocji i mody wpadamy w ten eko stan, by bronić planety. Jednak zmiana nie przejdzie tylko i wyłącznie, gdy będziemy nasze działania uzależniać od naszych wyborów. Nikt z nas nie zrezygnuje z tak wyposażonego domu, jaki ma. Nie porzucimy dóbr, które ułatwiają nam życie.
Zamieniamy plastik na papier. Lecz ten papier nie jest w większości pozyskiwany z odpadów. Za papierem, celulozą, idą różne rozwiązania. Jednak drzewa i ich wycinka to podstawa produkcji. Produkcji papieru na książki, kubki, pojemniki, meble, domy. Wielkie huty produjujące szkło, które powinno być opakowaniem wielokrotnego użytku pochłaniają tony węgla, oddając tony gazów i pary wodnej. To nasz konsumpcjonizm, wygodnictwo, komfort, pośpiech i brak przywiązania do rzeczy oraz chęć zarobku generuje śmieci, zanieczyszczenia.
Kiedyś naprawiało się buty. Dzisiaj szewc to ginący zawód. Jest tyle sklepów z butami, za niewielką cenę. Po co naprawiać? Szwaczki i krawcowe przeżywają renesans tylko dlatego, że tworzą coś niepowtarzalnego. Ale czy mają tak wiele napraw i poprawek, jak kiedyś? Po bumie second handów w latach 90-tych teraz zaczynają być modne butiki z produktami rękodzielników.
Nie zatrzymamy machiny zarabiania pieniędzy. To, że kupimy wielorazowy kubek do kawy sprawi, że uspokaja nasze eko sumienie. Ale nie zastanawia nas, jak to powstaje, ile energii (spalin, zanieczyszczeń lotnych) , śmieci i odpadów produkuje taka fabryka kubków. Popatrzcie po śmietnikach, co jest wyrzucane i zastanówmy się – dlaczego tak się dzieje? Gdzie podziewa się stara kanapa, telewizor, samochód, pralka, długopis, talerze, wazon, pościel, dziecięce zabawki… (popsute) Czy my dbamy o to, co posiadamy na co dzień w domu?
#gospodarstwoekologiczne#produktekologiczny#ekosreko#opakowania#słoik#plastik#zerowaste#marnotrawstwo#konsumpcjonizm