Dzień dobry. Malkontenctwo mi się załączyło… o ekologii.
Ok, kupujmy odpowiedzialnie i z głową. Ale pamiętajmy, czy to eko-opakowanie jest naprawdę eko i w jakim stopniu.
Z czego i gdzie wytwarzane? Za tym stoi przemysł z ogromem maszyn, który emituje odpady. Co potem się dzieje, ale tak naprawdę z tymi śmieciami, które wyrzucamy? Sprawdzaliście, jaka jest ich droga? Jaka jest droga eko-produktu i skąd? Kto i jak dotarł z tym eko bananem czy ziemniakiem? Czemu w ogóle kupujemy w dyskontach? Czemu polski rolnik musi pryskać, żeby być konkurencyjnym dla zalewu jedzenia z zachodu? Czemu nie ma prawdziwych rynków we wtorki i piątki, jak to było 30-40 lat temu, bo za komuny na półkach nic nie było? Gdzie poranne dzwonienie butelkami mleczarza? Czemu wyrób seropodobny nazywamy serem? Czemu ogródki działkowe przekształca się na place budowy dla deweloperów? Czemu skupiamy się tylko na opakowaniu? Czemu nie jemy sezonowo i z regionalnych źródeł? Czemu licytujemy się „że drogo” z wytwórcą, który zapewnia jedzenie jakościowo o wiele lepsze, jak to sprowadzane zza granicy, skoro za tym produktem stoi osoba, która żywi przez to swoją rodzinę.
Jestem rolnikiem i to mój zawód. Pracuję więcej jak 8h na dzień. Pracuję cały tydzień i nie mogę ot tak tego zostawić, bo moje zwierzęta mnie potrzebują, moje rośliny też. Mi nikt nie wypłaci za suszę, za grad, przymrozek, bo jestem za mała i w ogóle się nie liczę. To moje dłonie pielą grządki i wyrabiają ser, a w słoiki zamykam swoje serce.
Nie jestem ekologiczna w codziennym życiu. Nawyki i brak czasu oraz pójście na łatwiznę robi swoje. Piorę w pralce z kapsułkami, zmywam z płynem, używam pieluch jednorazowych. Jestem wygodna. W miejskim życiu, bo na wsi jest trochę inaczej. Brak pośpiechu zastępuje ciężka praca. Nie uprawiam już triathlonów. Za to uprawiam ziemię i moje treningi są dużo cięższe i intensywniejsze. W nocy czasem nie mogę spać, bo łapią mnie skurcze. A rano trzeba wstać i znów… ale ja to lubię, nie tylko dla siebie, lecz dla moich dzieci.
#eko#ekologia#zerowaste#opakowania#rolnictwo#sery#serowarstwo#dom#rodzina#warzywa#uprawy#myslenie#ekologicznewarzywa#przetwory#domowewyroby#bio