Planuj zakupy, jedz rozsądnie

W jaki sposób robicie zakupy? Planujecie to, co wkładacie do zakupowego wózka? Macie ze sobą rozpiskę, czy idziecie na żywioł?

Banał, ale zdecydowana większość zakupów nie jest przemyślana i wykonuje się je pod wpływem emocji.

Zwróciliście uwagę na to, że większość towarów, które są żywnością konwencjonalną, czyli produkowaną bez ostrożności na to, czy był antybiotyk, hormony, opryski itp., to produkty tanie? Łapiemy się na to, że nominalnie zapłacimy mniej, możemy kupić czegoś więcej… a my potrzebujemy mieć dużo! Być może bierze się to stąd, że przez długi okres czasu na półkach w naszym kraju była tylko pustka. Teraz w modzie, bo jednak dalej nie w rozsądku, jest #zerowaste, zamiast tego, by to była norma. Bo jeśli nie, to czemu tyle żywności się marnuje?

Mój ser jest drogi, wytwarzany jest z ekologicznie hodowanych kóz i ekologicznego mleka, które pozyskuję codziennie ręcznie dojąc moje zwierzaki. Wiem, że nie każdego stać codziennie korzystać z takiego produktu. I wcale nie potrzeba. Przyzwyczailiśmy się, że lodówka powinna być pełna, że na talerz ląduje dużo produktów.

Może czas zjeść mniej, delektować się smakiem i zadbać o to, by przełożyło się to na nasze zdrowie? Jeśli kupisz prawdziwy, ekologiczny, organiczny produkt, to jak myślisz, ile zaoszczędzisz? Czas na stanie w kolejce do lekarza, pieniądze wydane na wizyty oraz na leki. Alergia? Problemy żołądkowe? Niestrawność? Otyłość? Cukrzyca?

To my sami sobie to serwujemy. Podejdźmy do jedzenia i do tego, co chcemy kupić, jako święta. Świętujmy posiłki. Degustujmy, nie nażerajmy się. Bo to, że kupimy kosz warzyw nie oznacza, że one są zdrowe. Zwracajmy uwagę na to, co kupujemy, gdzie i za ile.

My nie serwujemy nic, czego sami nie zjadamy, ponieważ w pierwszej kolejności robimy to dla siebie.

To jak planujecie zakupy?

Tagged , , , , ,

1 thought on “Planuj zakupy, jedz rozsądnie

  1. […] do sklepu, ale czy słusznie? Weronika od Kozy na lawendzie pisze o racjonalnym podejściu do robienia zakupów zdrowej żywności. Uprawiamy własne warzywa sadzimy własne drzewa i krzewy owocowe po to by zamykać je w słoikach […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *