Ekologia w dużym mieście

Mieszkasz w mieście i jesteś wręcz skazany na to, by robić zakupy w sklepach. Wyprawa na targ potrafi być wyzwaniem, ponieważ natłok codziennych obowiązków ogranicza ruchy i takie zakupy najlepiej wychodzą Ci… w weekend. Ale nie każde miasto ma ryneczki działające w weekendy. Wiele mniejszych miejscowości przyjmuje w swoje progi rolników tylko w tygodniu.

Miasta są różne: duże, małe, dobrze skomunikowane, dobrze zaopatrzone, atrakcyjne i nie. Od tego też zależy, w jakim mieście mieszkasz, do jakich sklepów masz dostęp. Możesz mieć kilka dyskontów, w których będziesz szukać ekologicznej żywności, a może są też małe warzywniaki, do których lubisz uczęszczać i wiesz, skąd pochodzą produkty. Czasem też trafi się jakiś bazar, festyn i okazyjnie zakupisz produkt lokalny i regionalny.

A co na co dzień? Jak mają wyglądać Twoje zakupy, kiedy chcesz żywić siebie i rodzinę w myśl ideologii ekologicznej?

Możesz zrobić zakupy w dyskontach i supermarketach w specjalnych działach lub szukając produktów oznaczonych charakterystycznym zielonym euro-listkiem. Nie ma tego jeszcze zbyt wiele i trzeba sporej uważności, aby zdobyć ekologiczne certyfikowane produkty pierwszej potrzeby. Niemniej takie są i szukamy wtedy oznaczeń ekologiczny, bio, organiczny.

W sklepie jest prościej, ponieważ produkt ma etykietę, która jest podyktowana przez prawo i również oznaczenia na niej się znajdujące podlegają pewnym zasadom obowiązującym w naszym kraju oraz w Unii Europejskiej.

A co, kiedy chcemy taki zdrowy produkt zakupić na rynku, prosto od rolnika?

Czym powinniśmy się kierować, szukając świeżych ekologicznych pomidorów, marchewki, ziemniaków, buraków? Jak się dowiedzieć, że ten towar, który nas interesuje, pochodzi z prawdziwej uprawy i hodowli ekologicznej, a nie jest to tylko czcze gadanie i walka na zaufanie temu, kto to sprzedaje?

W tym odcinku, z moim specjalnym gościem, Arturem Kinaszem, rozmawiamy o poszukiwaniach ekologicznych produktów pośród całego dostępnego asortymentu. Artur podpowiada, co zrobić, aby nie zgubić się wśród oznaczeń, gdzie szukać dobrej jakościowo żywności i … mówimy też trochę o polskich ekologicznych winach, o wyprawie Artura do Hiszpanii….

No, nie będę więcej zdradzać. Zapraszam serdecznie do posłuchania jedenastego odcinka mojej audycji, którą tytułuję “Ekologia w dużym mieście”.

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *