Rozmowy o pszczelarstwie, czyli skąd się bierze miód?

Na ten odcinek czekało wiele osób. Wiem, że lubicie oglądać na moich mediach społecznościowych filmiki, jakie zamieszczam o kozach i o pszczołach. Dzisiaj skupimy się na pszczołach i na tym, skąd się bierze miód?

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Jak wygląda budowa ula?

Czy trudno jest zajmować się pszczołami i prowadzić pasiekę? Od czego zacząć?

Nie będę zdradzać zbyt wiele, ponieważ to jest rozmowa, której warto posłuchać. Daniel, który jest doświadczonym pszczelarzem z Wielkopolski, podzielił się swoją wiedzą oraz przemyśleniami odnośnie prowadzenia pasieki. Sam prowadzi swoją prywatną pasiekę, gdzie ma ponad 30 rodzin, a dodatkowo jest wykładowcą w szkole pszczelarskiej i razem ze swoimi studentami zajmuje się prawie 40 ulami.

Nasza rozmowa odbyła się dwukrotnie i dwukrotnie ją nagrywałam. Za pierwszym razem niestety moje dzieci i panujące dookoła warunki sprawiły, że musiałam cały fajny wywiad wyrzucić do kosza. A na umówienie się w ciszy i spokoju nie było wolnego terminu i dopiero po dwóch tygodniach mogliśmy ponownie zasiąść do tematu.

Daniel opowiada, jak rozpoznać prawdziwy miód i co tak naprawdę kupujemy w sklepach. Od miodu przechodzimy do samych pszczół i ich cyklu życiowego – ponieważ nie każdy wie, że pszczoła w sezonie zbieractwa żyje około 36dni, a miód zbiera przez tydzień.

Pszczoły to bardzo inteligentne zwierzęta, każde wie, jaką ma przypisaną rolę w ulu.

Dodatkowo mówimy o dokarmianiu pszczół i dlaczego się to robi, a na sam koniec opisujemy, jak wygląda budowa domu dla tych pracowitych owadów.

Zapraszam serdecznie do posłuchania oraz komentowania i zadawania pytań.

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *