Ostatnio natknęłam się na dyskusję o opakowaniach i ekologii w życiu codziennym i małych kroczkach do tzw. #zerowaste Poruszony temat jest bardzo istotny; czy to, co kupujemy, jest dla nas użyteczne? Czy będziemy tego używać wielokrotnie? Czy znajdziemy minimum 3 zastosowania tej rzeczy jako nowej – #upcycling ?
Wtem znajduję podpis, że ktoś specjalnie pojechał do sklepu A po konkretną rzecz, bo pod domem w sklepie B ten produkt był w plastiku, a tam w szkle.
No ok, super. Szkło jest zapewne bardziej ok, jak opakowanie z tworzywa sztucznego. Ale co dalej? Włącza mi się kilka torów myślenia i kilka pytań. Pomożecie odpowiedzieć?
Czy sądzicie, że taka osoba pojechała z małymi dziećmi na zakupy do sklepu A autem, czy komunikacją miejską? Bo skoro autem, to jaki jest wynik dbania o ekologię? Jak ma się rachunek kubeczka plastikowego do słoika z emisją spalin, poruszaniem się w ruchu ulicznym miejskim, tworzeniem smogu i teorią #savetheplanet ? Jak ta osoba wykorzysta to opakowanie? Czy jest to tylko pęd za trendem, czy szczere działanie? Bo jak tak, to i plastikowy kubeczek można używaż wielokrotnie. Naprawdę.
Większość z Was chyba pamięta, jak za czasów PRL w szkole tworzyło się domki i szkatułki z patyczków od lodów. Jak stroiło kubeczki plastikowe i potem wręczało jako laurki…
Pochodzę z domu, gdzie nigdy nie marnowało się jedzenia i to było naturalne, nikt specjalnie się nad tym nie zastanawiał. Kubeczki wykorzystywane do mrożenia jagód, truskawek, do robienia sadzonek, na guziki i pierdółki. Teraz objawieniem jest pudełkowe sprzątanie MarieKondo.pl i wielokrotnie wykorzystywane torby. Popatrzcie na Wasze babcie, które chodzą z tą samą torbą do sklepu od lat. Przyjrzyjcie się, jak wygląda kuchnia, jak chomikują na zasadzie: przyda się.
Nie, nie chodzi mi o zbieractwo i zaśmiecanie się. Ale o rozsądek i świadomość, a nie pęd za modą. Bo jeśli chcemy być tacy eko, to trzeba myśleć w obu skalach: mikro i makro. Myśleć: jak to jest zrobione, skąd przybyło i w jaki sposób? Co z tym będzie, jak nie będzie już moje? Oraz: w jaki sposób będzie to dla mnie użyteczne i jak to mogę wykorzystać?
To pojedziesz po ten słoik, czy się zastanowisz?
#recycling #upcycling #opakowanie #szkło #plastik #trend #środowisko #moda #śmieci #myślenie #ekologia