Pseudo eko opakowanie

Chodzę zaopatrywać się w opakowania do moich wyrobów w dwa miejsca. W jednym kupuję słoiki i buteleczki, a w drugim opakowania przeznaczone do żywności.

Tak, używam plastiku. Rozporządzenie dotyczące opakowań mówi jasno, że produkt spożywczy powinien być zapakowany w materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością i musi posiadać odpowiednie oznakowanie. Dlaczego dookoła nas jest tyle sztuczności? Między innymi przez prawo oraz ceny. Opakowania sztuczne, wytwarzane procesami chemicznymi są tańsze od tych recyklingowych czy naturalnych.

Cena jest barierą nie w momencie zakupu przeze mnie, jako producenta, a w momencie kupna mojego produktu przez konsumenta. Słoik z nakrętką kosztuje około 1zł uśredniając. Ale ja nie kupuję jednego słoika i nie pakuję tylko jednego czy 10 słoików. Wszystkiego też w ten słoik nie wcisnę.

Na produkt końcowy, a raczej jego cenę wpływ ma wiele czynników, w tym opakowanie. Wiele ludzi woli zapłacić mniej, niż martwić się opakowaniem.

Pytanie, które mnie nurtuje zadaję na kilkuminutowym filmiku
https://youtu.be/bJjlXufEIQ0

Jaką cenę płacimy za to, że podążamy pewnym trendem? Czy aby na pewno jest to eko? Kupując w sklepie wolimy produkt eko, czy opakowanie? A czy zastanawia nas to, jak jest wytwarzane to opakowanie? Gdzie jest ta ekologia?

#ekologia #ekosreko #opakowania #słoik #plastik #zerowaste #filmnayoutube #popadamywskrajność #modaczystylżycia

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *