To nie maseczki są ważne

To nie maseczki są ważne. Nie wybory ani ustawy anty-jakiekolwiek. Bez tego lub z tym da się żyć.
Nie da się żyć bez jedzenia. A powoli nadchodzi głód. Nie wierzysz? Skoro tak intensywnie przyglądasz się wystąpieniom w tivi, uczestniczysz w dyskusjach na forach, to pewnie to wiesz.
Wiesz, że nie było zimy i oczekiwanych, standardowych opadów śniegu i deszczu. Wiesz, że jest susza i coraz częściej występujące silne wiatry wzniecają burze piaskowe przenoszące materiał siewny. Zapewne wiesz też, że zamknięto granice, ale nie dla importu do dyskontowych sklepów. Polski eksport leży. Stworzyły się nadwyżki, które wcale nie trafiają do polskich sklepów. Rząd nie chce skupować. Lepiej sprowadzać.
Wiesz też, że rolnictwo potrzebuje wody. Woda jest z dnia na dzień coraz droższa. Obecnie ceny paliwa na świecie są tańsze od takiej samej ilości wody.
I nie chodzi tu o wodę w butelkach ani w kranie. Tej zabraknie, gdy zaczną wysychać wody gruntowe. Już wysychają.
Susza w tej chwili powoduje to, że pastwiska nie są zielone. Że wege jesteś? A wiesz, jak nawozi się uprawy, czym? Chcesz eko? To zapomnij o sztucznych nawozach. Zresztą one też potrzebują wody, aby się rozpuścić.
Nie zwalaj wszystkiego na zmiany klimatu, bo dla rolnika to żadna argumentacja. Otwórz lodówkę, spiżarnię i zastanów się, skąd to wszystko się wzięło: od nasionka, od hodowli. Jakie czynniki wpłynęły na to, że teraz z tego korzystasz? Ile potrzeba było pracy rolnika, odbiorcy, firmy, abyś dostał czystą umytą sałatę.
Zastanów się, co i gdzie kupujesz, od kogo i czemu tyle to kosztuje?
Zastanów się, co będziesz jadł za pół roku, gdy poczujesz skutki wirusa i suszy.
Ja już wiem, że muszę podnieść ceny swoich produktów, abym mogła opłacić chociaż rachunek za wodę.
#ekologia #susza #brakwody #rolnictwo #kupujjakosc #kupujmądrze #woda

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *