Typ opakowania do wyboru

#opakowanie – tzw. plastikowe (najczęściej polietylen PE), materiałowe, szklane i papierowe. Wszystko generuje śmieci. Pamiętam, jak zanim nastała era sklepów wielkopowierzchniowych i jednorazówek, śmieci było mniej. Dyskusję i powody przenieśmy w komentarze, a teraz skupmy się chwilę na papierze. Kiedyś produkty żywnościowe pakowało się w papier lub gazetę. Dzisiaj, papier do żywności zawiera powłokę PE, a gazety w ogóle się do tego nie nadają. Sama chemia i nawet do palenia się nie nadają te wszystkie ulotki, gazetki, czytadełka.

Makulatura? A istnieje jeszcze coś takiego? U mnie są śmietniki niesegregowane i segregowane. Makulatury nie widziałam, widziałam za to, jak jedna śmieciarka wypełniała się ze wszystkich tych kontenerów tak samo. Jedna. Segregowane i nie do jednej śmieciarki. To jednak temat na inny post.

Wracając do papieru. Widzieliście proces, jakiemu trzeba poddać cały ten papier, żeby odzyskać pulpę papierową? Ile chemii i maszyn potrzeba, aby ktoś mógł zobaczyć znaczek, że powstało z recyklingu? Polecam filmy na YT. Nie nawołuję do plastiku. Zaletą papierowych opakowań jest to, że są szybko biodegradowalne. Wadą jest krótka trwałość dla przemysłu i problemy z produkcja, gdyż potrzebne jest dużo więcej energii, środków oraz… drzewa.

Nie oszukujmy się. Dyrektywy i przepisy mówiące o styczności opakowań z żywnością są takie, nie inne, nakładają pewne wymogi (i powierzchnie PE na papierze do żywności). Do tego cały przemysł ekologicznych opakowań to nie #recykling makulatury (pamiętajcie proces odzysku!), a nowe produkty, czyli zapotrzebowanie na celulozę… #Bambus też trzeba ściąć i to roślina, która wytwarza tlen. #Palma też musi zostać ścięta. Myślicie, że aby wyprodukować miliard kubeczków czy talerzyków z miazgi owsianej nie potrzeba tego owsa uprawiać, pryskać, przerabiać maszynami, które produkują #CO2 i potem sam proces transportu do firm, sklepów… Pomyślmy, jaki jest proces wytworzenia każdego opakowania i co dalej z nim się dzieje. Czy papierowa torebka to nasze czyste sumienie?

#eko #ekologia #bio #opakowania #recykling #biodegradacja #świadomość #utylizacja #makulatura #środowisko #torby #papieroweopakowania #pytanie #organic

Tagged , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *